Тема уроку. Що таке духовна краса. У чому виявляється сила
людського духу.
Мета уроку. Формувати поняття «духовність»,»духовна краса»; вчити наводити
приклади духовних потреб людини й проявів краси людської душі, вчинків людей
сильних духом; розвивати вміння оцінювати ситуації та вчинки людей з позиції
проявів духовної краси, навички критичного мислення, вміння дискутувати;
виховувати потребу в самовдосконаленні, доброту та порядність, чуйне
ставлення до власного життя та до життя
інших людей як до найвищої цінності у світі.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Ти будеш ближніми любимий
І радість доброти пізнаєш
Не побажавши іншим те,
Чого собі не побажаєш.
Хід уроку
І.Організація класу.
1.Вітання.
Діти, встаньте, візьміться за
руки, посміхніться один одному, побажайте гарного настрою і відмінних успіхів. А щоб здобути відмінних успіхів, не забудьмо
взяти на -
У вагу
Р озум
О рганізованість
К мітливість
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель
Сьогодні наш урок ми розпочнемо з
роздумі в про те, що значить бути людиною.
Якщо ви дивились дитячий
кінофільм «Пригоди Електроніка», герой якого мав зовнішній вигляд хлопчика,
мріяв стати людиною. Він запитав у свого двійника Сергія Сироєжкіна: «А що
значить бути людиною?». Той відповів йому: «Хочеш бути людиною? Будь нею:
прокидайся, співай, живи у своє задоволення, ні в чому собі не відмовляй»
Вправа «Мікрофон»
-
Чи погоджуєтесь ви з таким баченням людини?
-
А що на вашу
думку, значить бути людиною?
Етимологічна
цікавинка
Людяність – це любов, чуйне ставлення до людини.
Ті, хто володіє такими якостями вважаються людяними.
Слово
«людина» утворилося із слов’янського («людіє»)
– люди, людство, що у свою чергу розвинулося з індоєвропейського із первісним
значенням «те, що росте, виростає».
Людина -
це те, що росте. Маля росте, щоб стати дорослим. А доросла людина росте, удосконалюється,
зростає духовно.
ІІІ.
Повідомлення теми уроку.
Сьогодні
на уроці ми спробуємо з’ясувати, що значить бути людиною, що таке духовна краса
людини, її духовні потреби.
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
1.Вступна
розповідь вчителя.
Вчитель.
Духовність…
Не важко побачити, що це поняття походить від слова дух. Дух – це душа людини.
Тому духовність тісно пов’язана із внутрішнім світом людини, її душею. Цей світ
дуже розмаїтий. Недарма про людську душу, тобто про те, що людина відчуває, що
думає, чого боїться, у що вірить, чого прагне, кажуть, як про загадку.
Неодноразово ви чули: духовно багата людина, духовно чиста людина, тобто
така, яка має багатий, чистий внутрішній моральний світ – людина, що творить
добро.
2.Робота з віршем С.Павличко «Двоколірний вірш»
(У кожного
з вас на парті знаходиться текст вірша. Ваше завдання: прочитати, визначити
головну думку, зачитати найголовніші слова і речення у вірші).
Коли де-небудь квітку бачу,
«Зірви», - кричить, аж плаче.
Повз деревце зелене,
«Зламай», - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
«Зжени!» - мерщій мене благає.
«Забий» - з болота жаба просить,
«Замуч» - цвіркун сюркоче в просі…
Е ні, негарний вірш такий,
Хай краще буде – навпаки.
Коли, де бачу квітки очі,
«Люби!» - вона мені шепоче.
Повз дерево іду зелене,
«Привіт» - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка: «Як ся маєш?»
«Спочинь!»
- з болота жаба просить.
«Всміхнись!» - цвіркун сюркоче в просі…
Який же світ кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
Психолог
Людина,
яка робить тільки добро, здатна виховувати й розвивати саму себе,
самовдосконалюватись. Така людина має бути людиною високої моральності й
сильної волі. Зараз я розкажу вам одну історію, яка відбулась давним-давно у дивному
місті, у якому жив великий мудрець. Слава про його мудрість рознеслась далеко
довкола його рідного міста. Але була в місті людина, яка заздрила його славі. І
от вирішив заздрісник придумати тане запитання, на яке мудрець не зміг би
відповісти. Пішов він на луг, спіймав метелика, посадив його між зімкнутих
долонь і вирішив запитати в мудреця: «Скажи, наймудріший, який у мене в руках –
живий чи мертвий? Якщо він скаже живий. Я стисну долоні і метелик помре, а якщо
скаже мертвий, я розкрию долоні і метелик полетить. Отоді всі зрозуміють, хто з
нас найрозумніший. Коли все це сталося, заздрісник запитав у мудреця: «Який у
мене в руках метелик, наймудріший – живий, чи мертвий?». І тоді мудрець сказав:
«Все в твоїх руках» (без коментарів)
А закінчити
свою розповідь я хочу словами епіграфа уроку.
Психолог
Релаксаційна вправа «Доторкнись до доброти»
На дошці
записане слово «доброта». Попросити дітей дати визначення цьому слову,
наприклад: ніжна, лагідна, … і т.д. Включити тиху музику, попросити дітей
явити, що торкаються до доброти, потім описати свої відчуття.
Психолог.
Вправа «Трибуна
думок»
-
Як ви вважаєте, чи варто робити добрі вчинки? Чому?
-
Чи знаєте ви
людей, які за покликом серця, безкорисливо допомагають іншим?
Вчитель
На
минулому уроці ми з’ясували, що життя людини є найвищою цінністю. То може нічого
не треба робити, а тільки їсти, пити й одягатися, просто жити.
Робота в
парах
Обговорення питання
Чи
пов’язане життя людини з її поведінкою?
(Відповіді
учнів)
Поведінка – це дзеркало, в якому кожен показує
своє обличчя.
Вчитель
Після
обговорення підводжу учнів до висновку, що людина повинна робити лише ті
вчинки, за які може нести повну відповідальність. А що ж означає слово
«відповідальність»? Дати відповідь на це запитання вам допоможе наступне
завдання.
Робота в
парах.
Зберіть,
будь ласка з цих слів визначення слова «відповідальність»
Слова: до, людини, ставлення, обов’язків,
особисте, неї, покладених, на
(Учні зачитують складене визначення).
Вчитель
У кожної
людини є матеріальні потреби - первинні, без задоволення цих потреб людина
помирає. На жаль, є такі люди, які намагаються прожити все життя, задовольняючи
тільки ці потреби. Тоді виникає питання: «Чим ці люди відрізняються від тварин
і рослин?».
(Відповіді
учнів)
Перед матеріальними
потребами є потреби більш високого рівня – духовні потреби. Життя наше й
розвивається завдяки тому, що людина намагається задовольнити свої духовні
потреби. Тому народжується мистецтво, робляться наукові відкриття, людина
здатна любити, перетворювати світ на краще. А щоб світ став кращим, постійно
потрібно робити добрі справи.
-
А ви робите добрі справи?
Психолог.
Для того,
щоб відповісти на це запитання, проведемо психологічну вправу «Мій портрет у
променях сонця».
Кожен
учень отримує малюнок сонечка з промінцями. На промінцях діти мають написати
свої чесноти, усе гарне, що вони знають про себе.
Потім учні
зачитують і прикріплюють всі свої малюнки на дошку. Аналізують, в кого на
сонечку більше промінчиків.
Вчитель.
А зараз послухайте притчу. Два брати
несли хрести на спині, піднімаючись
високо в гори. Хрести були такими важкими, що дин з них не витримав, кинув його
на землю і промовив до брата: «Я більше не можу нести цей хрест. Зараз я його
трішки надріжу, щоб він став меншим, а потім піду далі». Він так і зробив.
Згодом вийшли вони на гору, а перед ним велика прірва. Той брат, що не надрізав
хреста, кинув його на іншу гору і так перейшов, а той, чий хрест був менший,
впав у прірву разом із хрестом.
Відповіді на запитання
1.Чи обидва брати донесли свої хрести до вершини гори?
2.Чому, на вашу думку один з братів не зміг донести хрест?
3.Чи можна чоловіка, який доніс свій хрест, назвати людиною, сильною духом?
Чому?
4.Згадайте з історії або літератури, чи власного життя приклади вчинків
людей, сильних духом?
V.Підсумок уроку.
- Які ви зробили для себе сьогодні відкриття і висновки?
Давайте повернемося до того
запитання, з якого ми розпочинали наш урок. Що значить бути людиною і до того ж
прекрасною людино? Які риси має мати така людина? Спробуйте пригадати.
Давайте повернемося до наших
сонечок. На кожному промінці є записані риси, які притаманної саме вам. Але
дуже важливо, щоб їх побачили інші. А довести це ви можете своїми вчинками, за
які ви несете відповідальність.
VІ.Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати статті підручника
с.22-25.
2.Скласти поради однокласникам, як виховати в собі риси духовно прекрасної
людини
|