Тема:
Магічні квадрати. Алгоритм складання магічних
квадратів.
Мета:
Продовжити знайомство учнів з магічними
квадратами. Навчити учнів складати алгоритм для створення магічного квадрата;
надати учням можливість розвивати свої здібності;
сприяти моральному вихованню учнів.
Обладнання: листок паперу, олівець.
Хід заняття
І. Організаційна частина
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Завдання . Дописати числа
Кожному учневі пропонується накреслити на листку
паперу таблицю
Потрібно в пустих клітинках дописати ті числа,
яких не вистачає. Таким чином, щоб сума чисел по усіх вертикальних,
горизонтальних діагональних напрямках
дорівнювала 15.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Що таке алгоритм?
2. Які є способи запису алгоритмів?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учням пропонується завдання: Опрацювати алгоритм
складання магічного квадрата. (Додаток 1) (діти працюють в парах методом
«Навчаючи-вчуся»
Додаток 1
Алгоритм складання магічних квадратів розміром 3x3.
Магічні квадрати — це такі квадрати, у яких сума чисел у будь-якому напрямку (по горизонталі, вертикалі й діагоналі) дорівнює тому самому числу. Щоб скласти такий квадрат,
необхідно слідувати такому алгоритму:
1.
Добери 9 таких чисел, щоб різниця між сусідніми числами дорівнювала одному й тому самому числу.
Наприклад:
1 3 5 7 9 11 13 15 17
Різниця між сусідніми числами — 2.
2. У цьому ряду підкресли другу трійку чисел.
Наприклад:
1 3 5 7 9 11 13 15 17
3.
Склади числа цієї трійки (отримуємо суму магічного квадрата: 7 + 9 + 11 = 27).
4.
Розташуй цю трійку чисел у будь-якій діагоналі квадрата.
Наприклад:
5. Поряд із найменшим числом
(7) розташуй найбільше число ряду (17). Найменше число ряду (1) розташуй поряд із найбільшим із трьох підкреслених чисел (11).
Наприклад:
6. Заповни увесь квадрат, виконуючи такі обчислення:
1.
Склади в ряду або у стовпчику вже поставлені два числа.
2.
Від суми магічного квадрата відніми отримане число.
3.
Запиши отримане число в клітинку.
V. Розв’язування
задач і вправ
Кожна пара отримує завдання скласти свій магічний
квадрат, керуючись вказівками опрацьованого алгоритму.
- усі пари знайомлять інших учнів з результатами
своєї роботи.
VІ Підведення підсумків
VІІ. Завдання додому
Знайти закономірність та заповнити порожні
клітинки. (Спочатку потрібно заповнити порожні клітинки по діагоналі, а потім
порожні клітинки в рядках).
2
|
4
|
|
|
10
|
|
|
12
|
|
20
|
6
|
|
14
|
18
|
|
|
10
|
|
20
|
25
|
2
|
|
14
|
20
|
|
|